Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
59 postów 2257 komentarzy

ANTYBAN

babaraba - W przestrzeni mojego bloga zbanowani, czyli odrzuceni z roznych powodow, maja swoja druga szanse na - wyjasnienie sprostowanie dodanie przekazanie obrone . Zamiast emocji proponuje wiec analize oraz rozsadek i wymiane mysli.

ANTYBAN - Upadek Templariuszy oraz dzialanie klatwy - uzupelnienia.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Klatwa Wielkiego Mistrza Templariuszy rzucona podczas egzekucji na sprawcow upadku Zakonu oraz jej skutecznosc do dzis intryguje i zastanawia.

            

  Bogactwo i wpływy Templariuszy stały się przyczyną ich upadku. Zbyt duże znaczenie braci zakonnych było „solą w oku” wielu europejskich władców. Człowiekiem, który zlikwidowal zakon i przejal  jego bogactwa był król Francji Filip zwany Pięknym.

Dążył do wywyższenia Francji ponad cesarstwo. Potrzebny był mu do tego papież i pieniądze templariuszy. Bardzo szybko doszło do konfliktu z „urzędującym” papieżem Bonifacym VIII. Zakończył się on śmiercią głowy Kościoła pojmanej przez francuskich rycerzy.

 

Nowy papież, Klemens V, wcześniej arcybiskup Bordeaux, w 1305 roku przeniósł dwór papieski z Rzymu do Awinionu. Przez 70 lat tutaj znajdowała się nowa siedziba papieża uzależnionego od króla Francji. Decyzję o zniszczeniu templariuszy podjął zapewne kanclerz Filipa, Guillaume de Nogaret nienawidzący papiestwa i braci zakonnych (jego rodzice zostali spaleni na stosie jako albigeńscy heretycy).

Ci spośród templariuszy, którzy przyznali się do zarzucanychim czynów, zostali zwolnieni z więzień i skończyli jako żebracy. Ci którzy nie przyznali się do winy, pozostali w lochach do końca życia. 14 marca 1314 roku przed katedrą Notre Dame ogłoszono wyrok dożywotniego więzienia dla czterech najwyższych rangą templariuszy. Dwóch z nich, wielki mistrz Jakub de Molay i komandor Normandii Geoffroy de Charnay nie przyznało się do winy i wybrało śmierć. Następnego dnia spalono ich na stosie na wyspie, na Sekwanie

                

Ulegając naciskom króla Francji papież Klemens V zawiesił zakon w 1312, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Po zawieszeniu zakonu templariuszy dobra jego zostały przez papieża przekazane joannitom, jednak nie wszystkie udało im się przejąć, część przejęli bowiem lokalni władcy.

 

Templariuszom w Portugalii pozwolono natomiast na utworzenie nowego zakonu – Zakonu Rycerzy Chrystusa – który przejął posiadłości templariuszy. Stworzenie tego zakonu było możliwe dzięki wyjątkowym stosunkom templariuszy w tym kraju z jego władcami, gdyż już wcześniej zakonnicy składali tam przysięgę na wierność królowi, co ich uzależniało od władzy królewskiej, ale dzięki temu cieszyli się licznymi przywilejami i protekcją panujących. Podobnej zależności nie było w innych krajach, gdzie zakon funkcjonował. W Aragonii majątek zakonu został przekazany nowo utworzonemu Zakonowi Rycerzy z Montesy.

Klatwa  Jacque'a de Molay dosiegla papieza Klemensa V , ktory  umrze w 40 dni po jego smierci.Jedynie oskarzyciel Temlariuszy, Filip de Nogaret, prokurator krolewski umrze rok przed owa klatwa, lecz moze chodzi tutaj o owczesnego wielkiego Inkwizytatora Francji, Wilhelma  Humberta, o ktorym  zagina wiesci w 1314 roku , zas plotka bedzie mowila, ze zostal on wowczas zasztyletowany!

 

 

 

Powyzszy  schemat  przedstawia drzewo genealogiczne  Kapetyngow  ( w wersji francuskiej, lecz chyba wystarczajaco czytelne)

Najstarszy z synow Filip Pieknego , Ludwik X  , objal wladze  W 1314 roku , umrze  wedlug relacji po wypiciu szklanki wody( mowi sie o otruciu), zas  jego  pogrobowiec,  syn Jan, zemrze w piatym dniu, podczas  chrztu.

     

Krolowanie  drugiego z kolei, pod mianem  Filipa V Wysokiego  nie trwa  takze dlugo - 1316-1322, poniewaz zas nie pozostawi meskich potomkow, po nim nastapi najmlodszy syn, Karol V, ktory umrze w 1328 roku , zas jego nieletni synowie umra  niedlugo po nim, tak, ze   rada  krolewska wybierze  na krola Francji  najblizszego zyjacego krewnego zmarlego wladcy, Filipa lV , syna jego mlodszego brata ,  wystepujacego pod mianem Filipa Vl  Walezjusza ( de Valois). Ta linia Kapetyngow  -  Walezjuszow  bedzie u wladzy do  1589 roku, kiedy krola Henryka lll zastapi Henryk lV, ktory zapoczatkowal dynastie Burbonow.

Zas odsuniety od tronu francuskiego ( mozni Francji nie chcieli u siebie Anglika) syn jedynej corki Filipa lV, Izabeli, poslubionej krolowi Anglii, Edwardowi ll,  Edward lll, krol Anglii , roszczac  pretensje do tronu francuskiego zapoczatkuje tak zwana wojne stuletnia ...

Lecz to juz zupelnie inna  historia . 

KOMENTARZE

 • @gosc hotelowy
  Oczywiscie, ze byli bogaci, bo gdyby byli biedni moze by i pozyli dluzej ....
  Ja bym powiedziala raczej : ukrasc innemu, zabrac niszczac go - nigdy nie przyniesie szczescia.
  Bog nierychliwy, ale sprawiedliwy - mowia inni !
  Ja powiem : kradzione nie tuczy !!
  Pozdrawiam !
 • w ostatnim akapicie
  trzeba szybko poprawić : Henryków II i III na Edwardów !
 • @peterblack62
  Dziekuje za sprostowanie. Wlasnie sprawdzilam w "brudnopisie" - i mam tam napisane - Edward. Pisalam pozno i poprawialam oraz dodawalam, wiec pod koniec bylam chyba zmeczona i stad ten blad!
  Wlasnie go poprawilam! Pozdrawiam ....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31